Wstecz
Uzależnienie od internetu

Czy znasz to uczucie ulgi po włączeniu komputera, kiedy wszystkie napięcia dnia, problemy i trudności dopływają, a twój świat sprowadza się do ekranu monitora?

Nie wiesz jak mija czas - miało być tylko ściągnięcie poczty, chwila grania, sprawdzenie jednej informacji w Internecie. Miało być tylko na chwilę, tylko to jedno ... Parę godzin później ciągle jeszcze wpatrujesz się w lśniący prostokąt. Nie czujesz upływającego czasu, bólu kręgosłupa i oczu. Zniknęło gdzieś zmęczenie, pragnienie, głód. Bezwiednie, nawet nieuświadamiając sobie tego, pijesz coś i przegryzasz chwycone w biegu zimne jedzenie. To się teraz nie liczy, nie ma znaczenia.

Z dala od komputera nie możesz się skupić, czujesz nieustanne rozdrażnienie i zmęczenie. Nie możesz dogadać się z bliskimi. Myślisz czasem, że łatwiej byłoby pisać do nich maile.

Wirtualna rzeczywistość staje się twoją rzeczywistością, gdy:

  • kontakty "na sieci" zastępują Ci życie towarzyskie

  • ze względu na dostęp do komputera rezygnujesz z wyjazdów, wypoczynku, innych aktywności i ważnych dla siebie spraw

  • czujesz się lepiej jak masz włączony komputer, nawet, gdy z niego nie korzystasz (np. gdy śpisz)

To jest znak, że potrzebujesz pomocy w tym, aby wrócić do pełnego życia w realnym świecie.

Psychoterapia pomoże Ci znaleźć granicę tego, kiedy kończy się twoje: Normalne (związane z pracą, nauką) używanie komputera, będziesz konsekwentnie trzymać się swoich decyzji dotyczących ilości czasu i formy korzystania z komputera.

Pomoże Ci, też ułożyć sobie na nowo sprawy w realnym świecie - odbudujesz relacje z bliskimi, będziesz lepiej radzić sobie z napięciem emocjonalnym i stresem, rozwiążesz problemy, przed którymi, uciekasz teraz w wirtualny świat.


Wstecz